Aby nadchl

Stejně už jsem nejkrásnější dárek k vánocům dostal od Michala Čížka. Jeho Vyhledávač přesmyček projasnil mé dny. Užívám si s ním nejen dobrou zábavu, ale i chvíle poučení.

Zjistil jsem totiž, že anagramy v sobě skrývají zajímavá poselství. Slova rozebraná na kost a zase složená dohromady vydávají svědectví, jež bychom neměli přehlížet. Možná si řeknete, že to je pouhá hra se slovíčky, ale jak jinak vysvětlíte, že anagramem jména Vlado Mečiar je drama voliče?

Jak je možné, že Ctyrkoalice (vyhledávač funguje bez diakritiky) dá dohromady Cyriluv kotec? Nepřipadá vám se vzpomínkou na skvělý obchod, který udělal Ivo Lukacovic s balíkem akcií Seznamu, výmluvné, že jeho jméno obsahuje Lovcovu akcii? A co Václav Havel, jehož levicové smýšlení je dobře známo. Přeházejte pár písmenek a je tu Chvála vleva. Některé anagramy v sobě skrývají i jakousi předzvěst budoucnosti. Můj přítel Lukas Vychopen díky anagramům věří, že už brzy bude vykalu schopen.

Ovšem mnohdy anagram říká i nepříjemné skutečnosti, před kterými bychom neměli zavírat oči. Iva Huttnerova jistě ve svém Domácím štěstí neopomine uvést recept na taveni tvarohu. Jenže? co když místo tavení tvarohu Hüttnerová skrývá spíš vrahovu entitu? Opravdu Ilona Csáková nasává cokoli? A Daniel Hulka? Hledi k analu? Je Zdeněk Troška opravdu rošťák Zdeněk? Co udělá Misa Kuklova sama klukovi? Co znamená, že Katerina Brozova bude obrazove narikat? Udělá se jí akné? To by z ní ovšem pak byla Tirana obrazovek?

Nevím. Pokud si můžeme být něčím jisti, pak tím, že Petr Novotný je topný netvor.

Hrajte si sami a doufám, že vás tato hra nadchne podobně jako mně. Od toho je tu totiž BALDACHÝN. Aby nadchl.

Já teď musím jet do banky zkontrolovat, jestli mi nechybí nějaké peníze na účtech. Zjistil jsem, že anagramem jména mé manželky jsou milovaná konta.

Hezký den!

Tomáš Baldýnský
novinář, scénarista a filmový kritik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *