O přesmyčkách

Vyhledání přesmyček pomocí prvočísel

Kolegu Michala Jirků, který stojí u přesmyčkovače od jeho počátků a díky kterému se z nás stali přátelé, jsem požadavkem na věcnou revizi článku Jak Rumburak hledal přesmyčky inspiroval k novému, geniálně jednoduchému algoritmu pro vyhledávání přesmyček. Založil ho na prvočíslech, tedy přirozených číslech, která jsou – krom jedničky – už dělitelná pouze sama sebou.

Má to pokračování →

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Jak Rumburak hledal přesmyčky

Rumburak potřeboval najít zaklínadlo neznámého znění, aby se mohl vrátit do říše pohádek. Ukázali mu počítač (byť vzhledem k současnosti už poněkud obstarožní model) a okamžitě zavětřil.

Přikázal mu vypisovat a vyslovovat všechny existující kombinace 12 písmen abecedy a brzy tak ucpal místnost papírem. Z 26 znaků abecedy (bez diakritiky) lze totiž sestavit celkem 95428956661682176 (2612 = 95,4 biliardy; 1 biliarda = 1*1015) unikátních řetězců v délce jím požadovaných 12 písmen, od AAAAAA AAAAAA až po ZZZZZZ ZZZZZZ. Kdyby každý z nich zabral na papíru pouhý 1 milimetr na výšku, spotřeboval by Rumburak na vytištění roli dlouhou cca 95,5 miliardy kilometrů.

Má to pokračování →

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone