O přesmyčkách

Vyhledání přesmyček pomocí prvočísel

Kolegu Michala Jirků, který stojí u přesmyčkovače od jeho počátků a díky kterému se z nás stali přátelé, jsem požadavkem na věcnou revizi článku Jak Rumburak hledal přesmyčky inspiroval k novému, geniálně jednoduchému algoritmu pro vyhledávání přesmyček. Založil ho na prvočíslech, tedy přirozených číslech, která jsou – krom jedničky – už dělitelná pouze sama sebou.

Má to pokračování →

Jak Rumburak hledal přesmyčky

Rumburak potřeboval najít zaklínadlo neznámého znění, aby se mohl vrátit do říše pohádek. Ukázali mu počítač (byť vzhledem k současnosti už poněkud obstarožní model) a okamžitě zavětřil.

Přikázal mu vypisovat, vyslovovat a tisknout všechny existující 12znakové kombinace písmen a brzy tak ucpal místnost papírem. Z 26 znaků abecedy (bez diakritiky) lze totiž sestavit celkem 95428956661682176 (2612 = 95,4 biliardy; 1 biliarda = 1*1015) unikátních řetězců v délce jím požadovaných 12 písmen, od AAAAAA AAAAAA až po ZZZZZZ ZZZZZZ. Kdyby každý z nich zabral na papíru pouhý 1 milimetr na výšku, spotřeboval by Rumburak na vytištění roli dlouhou cca 95,5 miliardy kilometrů.

Má to pokračování →